بناهای برجسته

مجسمه آزادی

این مطلب مربوط به یکی از مجسمه های معروف و فوق العاده ساخته شده توسط فرانسوی ها یعنی مجسمه آزادی واقع در شهر نیویورک می باشد.

 


مکان : جزیره آزادی نیویورک،منهتن

ارتفاع : 46 متر

شروع ساخت : 1875

پایان ساخت : 1884

تحویل به ایلات متحده : 28 اکتبر 1886

سال های بازسازی و ترمیم : 1938، 1984–1986،2011و2012

مجسمه‌ ساز :  فردریک آگوست بارتولدی

متصدی : سازمان پارک‌های ملی ایالات متحده

کاربری : فرهنگی و گردشگری

منبع : Invalid designation

این مطلب مربوط به یکی از مجسمه های معروف و فوق العاده ساخته شده توسط فرانسوی ها یعنی مجسمه آزادی واقع در شهر نیویورک می باشد.

مجسمه آزادی در منطقه منهتن و به صورت نماد خوش‌آمدگویی به مسافرانی که از دریا به سمت نیویورک سفر می کنند می باشد این مجسمه در صمین سالگرد استقلال آمریکا توسط فرانسوی ها به آمریکا هدیه شد.

ساخت مجسمه آزادی با 46 متر ارتفاع توسط آرشیتکت فرانسوی «فردریک آوگوست بارتولدی» در 1875 آغاز شد و در 1884 به پایان رسید. این مجسمه به صورت 350 قطعه مجزا به آمریکا فرستاده شد، و در بندر نیویورک کنار رود هادسون درجنوب منهتان جای گرفت.

طرح مجسمه را فردریک آگوست بارتولدی مجسمه‌ساز فرانسوی، و سازه درونی آن را گوستاو ایفل، مهندس فرانسوی برج ایفل، طراحی کرده‌اند. اوژن ویوله لودوک نوع مسی را که برای پوشش مجسمه بکار رفته انتخاب کرده‌است.

مجسمه به شکل شخصیت لیبرتاس، زنی است ایستاده در حال گام برداشتن، که دور سرش را هفت اشعه نورانی فراگرفته‌است. او با دست چپ خود یک لوح سنگی را نگه داشته و با دست راست خود مشعلی فروزان را بالای سر خود نگه داشته‌است. روی لوح سنگی با شماره‌های رومی نوشته شده JULY IV MDCCLXXVI که نشانگر 4 ژوئیه 1776 و تاریخ استقلال آمریکا است.

امروزه مجسمه آزادی یکی از نمادهای مشهور کشور آمریکا است. قبل از همگانی شدن سفرهای هوایی، مجسمه آزادی اولین نشانی از آمریکا بود که مسافران کشتی‌ها هنگام نزدیک شدن به سواحل آمریکا مشاهده می‌کردند.

این مجسمه در سال 1924 به صورت یک بنای یادبود ملی درآمد.اداره خدمات پارک‌های ملی در وزارت کشور آمریکا نیز مسئول نگهداری از این بنای یادبود است.

از نظر شمایل ظاهری، طراحی این مجسمه به مجسمه باستانی غول رودس و مجسمه کارلو بوروموئه کشیش ایتالیایی شباهت‌هایی دارد. این مکان یک میراث جهانی یونسکو در آمریکا می‌باشد.

در سال 1903 شعری از اما لازاروس به نام «غول جدید» بر روی پلاکی برنزی حک شده و داخل طبقه هم‌کف پایه مجسمه آزادی نصب شد.

جشن تولد 125 سالگی مجسمه آزادی در ماه اکتبر 2011 با آتش بازی و برنامه‌های سرگرم‌کننده مختلف برگزار شد. با ظهور علائم کهولت سن در سر و پیکر مجسمه آزادی، پیکره بانویی ایستاده در آب‌های جاری رودخانه «هادسن» در نیویورک، درهای ورود به داخل این نماد آزادی برای یکسال بر روی جهانگردان و دیدارکنندگان بسته شد تا تعمیرات اساسی بر روی آن انجام شود.

به ادعای فریدون جنیدی ریشه تاریخی نماد مجسمه آزادی، مربوط به ماجرا آتش کشیده شدن تخت جمشید به دستور اسکندر توسط زنی با مشعل است.

 با ما همراه شوید Bazarsefid.com

نظرات ( 0 نظر)

ثبت نظر جدید

مجله بازار سفید

بازار سفید وبسایت جامع بررسی، مقایسه، نمایش قیمت بروز و فروش آنلاین خدمات و مصالح ساختمانی است که مصرف کنندگان را بطور مستقیم به تولید کنندگان مصالح ساختمانی با بهترین کیفیت و اطلاعات بروز متصل می نماید.