بناهای برجسته

برج العرب

هتلی مجلل واقع در شهر دبی،ارتفاع این بنای زیبا 321 متر معادل 1،053 فوت می باشد.مساحت کوچکترین اتاق این هتل 169 مترمربع و بزرگترین اتاق آن 780 متر متر مربع می باشد،این بنا در جزیره ای مصنوعی ساخته شده است.


نام : برج العرب

موقعیت : دبی، امارات متحده عربی

زمان افتتاح : 1999 میلادی

معمار پروژه : تام رایت از شرکت اتکینز

هزینه پروژه : 650 میلیون دلار

تعداد اتاق : 205

تعداد طبقات : 70

ارتفاع بنا : 320.96 متر (1،053 فوت)

مساحت کل طبقه‌ها : 111،500 مترمربع (1،200،000 فوت‌مربع)

هتلی مجلل واقع در شهر دبی،ارتفاع این بنای زیبا 321 متر معادل 1،053 فوت می باشد.مساحت کوچکترین اتاق این هتل 169 مترمربع و بزرگترین اتاق آن 780 متر متر مربع می باشد،این بنا در جزیره ای مصنوعی ساخته شده است.

هتل از نمای دور

این هتل را تنها هتل هفت ستاره جهان می نامند ولی این مورد همیشه مورد اختلاف و بحث کارشنسان بوده است.

هفت طبقه از این هتل به شکل آکواریوم در زیر دریا می باشد. اجاره کوچک‌ترین اتاق این هتل شبی شش هزار درهم است. سرو هر غذا در این هتل کمتر از هزار درهم نمی باشد.

 اتاق آکواریومی هتل

تصویری از یک اتاق هتل

فضای خارجی

این بنا به شکل حرف V می‌باشد که یک دکل به آن متصل شده‌است. در فضای بین بالها یا همان V شکل، یک atrium (فضای میان خانه) بوجود آمده که در جلوی آن خمیدگی دارد. در طی روز، کالبد و بدنهٔ سفید یک نور شیری و لطیفی را داخل هتل ایجاد می‌کند در حالیکه شیشه شفاف جلو، مقدار زیادی نور و روشنایی ایجاد می‌کند. در شب، هم بیرون و هم درون ساختمان توسط نورهای متغیر، روشن می‌شود. حدوداً بالای ساختمان یکفرودگاه هلیکوپتر بی نظیر توسط یک پایه نصب شده‌است. این باند فرود هلیکوپتر چندین اتفاق مهم و قابل توجه را نشان داده‌است: گلف باز مشهور تیگر وودز چندین توپ گلف را به خلیج فارس پرتاب کرد. در فوریه سال 2005 تنیس بازان حرفه‌ای راجر فدرر و آندره آغاسی یک بازی را درارتفاع 211 متری انجام دادند که این باند فرود به صورت موقت به یک زمین تنیس تبدیل شده بود. این باند فرود هیچ حفاظ و نرده‌ای ندارد.

فضای خارجی هتل

فضای داخلی

لابی آتریوم برج العرب بلندترین آن در نوع خود در جهان است. زیرا در ارتفاع 180 متری واقع شده. آتریوم بیش از یک سوم فضای داخل هتل را در برمی گیرد. درحالیکه معماری بیرونی هتل یک معماری کاملاً مدرن است، اما معماری داخلی هتل ترکیبی از سبک شرقی و غربی بصورت بسیار لوکس می‌باشد. در لابی نیم طبقه، یک فواره، یک ستاره سه بعدی اسلامی را بوجود می‌آورد. با وجود اندازه بزرگ برج العرب، تنها 28 طبقه دوبل با 202 سوییت دارد. کوچک‌ترین سوئیت 169 متر مربع و بزرگ‌ترین آن 780 متر مربع می‌باشد. قیمت هر سوئیت، از 1000 دلار(هر شب) تا 15 هزار دلار متغیر است و سوئیت سلطنتی گرانترین آن است، که شبی 28 هزار دلار می‌باشد. ستونهای سفید توسکانی و راه پله‌های مارپیچ مرمری با برگهای کار شده بر روی نرده‌ها تأثیر هنر کلاسیک را بر روی طراحی داخلی هتل نشان می‌دهد. حمامهای SPA مانند با موزائیک‌های کف و دیوار با شکلهای هندسی عربی، که در تمام ساختمان یافت می‌شود، قابل توجه‌است.

نمایی از لابی ورودی هتل

رستورانها و امکانات

یکی از رستورانها به نام المنتها است، که در ارتفاع 200 متری واقع شده و منظره‌ای از دبی را به نمایش می‌گذارد و توسط یک پایه از هر دو طرف دکل محافظت می‌شود و توسط یک آسانسور شیشه‌ای دسترسی به آن ممکن می‌باشد. رستوران دیگر المهارا (به معنی صدف) می‌باشد که دسترسی به آن توسط یک زیر دریایی شبیه سازی شده امکان پذیر است و آکواریوم‌های زیبایی را به نمایش می‌گذارد. این آکواریوم‌ها دربرگیرنده بیش از یک میلیون لیتر آب است. شیشه آکواریوم از اکریلیک ساخته شده و برای کاهش تأثیر بزرگ نمایی حدود 18 cm ضخامت دارد. این رستوران در میان 10 رستوران برتر دنیا قرار دارد. این هتل دارای 60 طبقه‌است و معمار آن اتکینز خاورمیانه می‌باشد. ستون بندی این هتل تا 40 متر زیر دریا می‌باشد. برج العرب بلندتر از برج ایفل است و تنها 60 متر از ساختمان امپایر استیتز در آمریکا کوتاه‌تر است. تمام پرده‌ها، چراغها و سیستم تهویه هوا با یک دکمه به کار می‌افتند. تمام کانالها به دوربین مدار بسته متصل هستند و مهمان می‌تواند ببیند که چه کسی پشت در است. هر سوئیت یک لب تاپ، پرینتر دارد

نمایی از یک رستوران با دیواره های آکواریوم

نماد دوبی

برج العرب برای مدتی نماد دوبی بود و هنوز می‌توان اثر آن را در پلاک‌های قدیم امارت دوبی دید. اما پس از مدتی دوبی نماد خود را از برج العرب تغییر داد. تعداد بسیاری معتقد هستند این تغییر به دلیل شکل برج العرب است، زیرا در صورتی که به برج العرب را از پشت نگاه کنید، آن را شبیه یک صلیب می‌بینید.

 با ما همراه شوید Bazarsefid.com

نظرات ( 1 نظر)

  1. قیمت رستورانش واقعا بالاست ولی معماری این برج واقعا آدمو میگیره امیدوارم تو ایرانم یه روزی بیاد که همچین برجهایی بسازن

ثبت نظر جدید

مجله بازار سفید

بازار سفید وبسایت جامع بررسی، مقایسه، نمایش قیمت بروز و فروش آنلاین خدمات و مصالح ساختمانی است که مصرف کنندگان را بطور مستقیم به تولید کنندگان مصالح ساختمانی با بهترین کیفیت و اطلاعات بروز متصل می نماید.