آسمان خراش تبر سنت ماری 30

بناهای برجسته

آسمان خراش تبر سنت ماری 30

برج تبر سنت ماری 30

ساختمان خراش تبر سنت ماری 30 (30 St Mary Axe) (نام های دیگر ساختمان سوئیس ری (Swiss Re) سابق که به صورت غیررسمی، خیار ترشی (Gherkin) یا برج خیارشور نیز نامیده می‌شود، یک آسمان ‌خراش است که در ناحیه  تجاری پایتخت انگلستان واقع شده‌ است. این سازه در دسامبر 2003 ساخته شده و در پایان می 2004، دوباره بازگشایی شد. این برج 40 طبقه و با ارتفاع 180 متر، در محل قبلی ساختمان بالتیک اکسچنج ساخته شده‌ است. این ساختمان در 10 آوریل 1992 در اثر انفجاری توسط نیروهای موقت جمهوری ایرلند به شدت آسیب دید.


نوع کاربری : اداری

مدل معماری : معماری مدرن

موقعیت مکانی : لندن، انگلستان

شروع ساخت : 2001

پایان ساخت : 2003

بازگشایی : 28 آوریل 2004؛ 13 سال پیش

بها : 138 میلیون پوند (به علاوه هزینه خرید زمین 90٫6 میلیون پوند)

ارتفاع سقف : 180 متر (591 فوت)

طبقات : 41

مساحت طبقات : 47٬950 مترمربع (516٬100 فوت‌مربع)

پیمانکار اصلی : اسکانسکا

معمار : فاستر و شرکا

مهندس سازه : آروپ

طراح

نورمن فاستر به واسطه تکنیک معماری پارامتریک توانست ساختمانی را که از دید آیرودینامیک در مقابل باد کمترین مقاومت را دارد، طراحی کند و از خصوصیات بارز این ساختمان عدم مسدود کردن دید به محیط اطراف است وی با این طراحی اولین ساختمان پایدار را در شهر لندن طراحی کرد.

سیستم استوانه‌های بادگیر

آسمان خراش با دارا بودن 6 محور استوانه‌ای مثل داکت تهویه عمل می‌کند که این استوانه‌ها که توسط شیشه‌های دو جداره از دیگر فضاها جدا شده‌اند مصرف انرژی ساختمان را نصف مقدار مصرف برج های مشابه با چنین زیربنایی کرده‌است.

استوانه‌های ذکر شده مانند بادگیر عمل می‌کنند که در تابستان هوای گرم را به خارج ساختمان هدایت می‌کنند و در زمستان‌ها با استفاده از سامانه گرمایش خورشیدی غیرفعال به گرمایش ساختمان کمک می‌کنند.

این استوانه‌ها علاوه بر سیستم تهویه در انتقال تابش خورشید به فضاهای اداری کمک می‌کنند که این مهم باعث می‌شود که مصرف روشنائی مصنوعی 40 درصد در سال کاهش یابد.

امکانات برج

پلان این برج شعاعی دوار می‌باشد که فضای اداری تا 4000 نفر را در خود جای می‌دهد و در بخش بیرونی ساختمان 24 هزار مترمربع شیشه تشکیل شده است که این بخش شامل 55000 صفحه شیشه مثلثی شکل می‌شود که شیشه‌های خاکستری در عدم جذب تابش ناخواسته خورشید کمک می‌کند.

برج دارای 24 آسانسور و دو پلکان عمودی 1037 پله‌ای است که آسانسورها تا طبقه 34 هستند و از طبقه 34 تا 39 آسانسورهای دیگری که نیروی محرکه آنها از پائین به بالاست تعبیه شده‌اند.

در طبقه 37 تا 40 ساختمان رستوران و سالن‌های غذاخوری قرار دارند.

خصوصیات سازه‌ای

شمع‌های سازه‌ای ساختمان تا 27 متر عمق زمین فرو رفته‌اند و ساختمان از 10 هزار تن فولاد ساخته شده است که مقدار بار وارده بر هر ستون آن تا 1500 تن در نظر گرفته‌شده‌است.

بادبندهای مورب این ساختمان درنمای ساختمان دیدیه می‌شوند که فضای بدون ستون را برای پلان درونی اش به ارمغان آورده‌اند.

 

با ما همراه شوید Bazarsefid.com

نظرات ( 0 نظر)

ثبت نظر جدید

مجله بازار سفید

بازار سفید وبسایت جامع بررسی، مقایسه، نمایش قیمت بروز و فروش آنلاین خدمات و مصالح ساختمانی است که مصرف کنندگان را بطور مستقیم به تولید کنندگان مصالح ساختمانی با بهترین کیفیت و اطلاعات بروز متصل می نماید.