برج دو قلو پتروناس

بناهای برجسته

برج دو قلو پتروناس

برج پتروناس کوآلالامپور

آسمان­ خراش پتروناس کوآلالامپور مرتفع ترین برج دو قلوی دنیا که به ارتفاع 451.9 متر می­باشد؛ در حالی که یکی از برج‌ها توسط یک کمپانی نفتی اداره می­شود و برج دوم کاربری تفریحی و سرگرم کننده دارد . پاساژ فوق­العاده سوریا و سکوی مشاهده مناظر ، از جمله جاذبه های جالب گردشگری جالبی است که می‌توان به آن اشاره کرد. همچنین پارکی در مجاورت برج قرار گرفته است. همچنین پلی طبقات 41 و 42 این دو برج را به هم متصل می‌کند. ارتفاع این پل از سطح زمین 175 متر و طول آن 56 متر است.


کاربری : دفاتر تجاری و جاذبه های توریستی

سبک معماری :  معماری پسانوگرا

مکان : کوالا لامپور، مالزی 

آغاز ساخت : 1 مارس 1993

تکمیل ساخت : 1 مارس 1996

افتتاح : 1 اوت 1996

تاریخ بازسازی : 1 ژانویه 1997

هزینه : 1٫6 بیلیون دلار آمریکا

تعداد طبقات : 88  طبقه

مساحت طبقات : 395٬000 مترمربع (4٬252٬000 فوت‌مربع)

مالکKLCC Holdings Sdn Bhd

معمار : سزار پلی

پیمانکار اصلی :

 برج 1 : Hazama Corporation

Samsung C&T and Kukdong Engineering & Constructionبرج 2 :

City Center : B.L. Harbert International

سازنده  KLCC Holdings Sdn Bhd

مهندس سازه : تورنتون توماستی

 

برج دو قلو پتروناس

آسمان ­خراش پتروناس کوآلالامپور مرتفع ترین برج دو قلوی دنیا که به ارتفاع 451.9 متر می­باشد؛ در حالی که یکی از برج‌ها توسط یک کمپانی نفتی اداره می­شود و برج دوم کاربری تفریحی و سرگرم کننده دارد . پاساژ فوق­العاده سوریا و سکوی مشاهده مناظر ، از جمله جاذبه های جالب گردشگری جالبی است که می‌توان به آن اشاره کرد. همچنین پارکی در مجاورت برج قرار گرفته است. همچنین پلی طبقات 41 و 42 این دو برج را به هم متصل می‌کند. ارتفاع این پل از سطح زمین 175 متر و طول آن 56 متر است.

این برجها توسط ژاپنی‌ها و کره‌ای‌ها - هر کدام یکی از برجها طی مسابقه‌ای برای تکمیل پروژه ساخته شده‌اند و سپس دو برج با پلی به هم متصل شده‌اند. این برجها جزو بلندترین برجهای دوقلوی دنیا به شمار می‌روند.

در طبقه پایین برجها مجتمع خرید بزرگ سوریا قرار دارد. البته به توریستها خرید از این مجتمع به دلیل گرانی برخی اجناس در آن توصیه نمی‌شود. در طبقه پایین KLCC آکواریم زیبایی قرار دارد که در آن شما از دالان شیشه‌ای زیر آب کوسه‌ها و سفره ماهی‌های غول پیکر را از نزدیک خواهید دید. نمایندگی شرکت سونی و اغلب مارکهای لباس شاید از مراکز دیدنی این برج باشند. در طبقه بالای فروشگاه‌های برج سینما و فروشگاه کتاب بزرگی قرار دارد. موزه آثار هنری این برجها نیز شایان توجه است.

تا سال 2004 این برج ها بلندترین سازه های جهانی بودند اما حال، بلندترین برج های دوقلوی جهان اند. طراحی این برج ها توسط معمار آرژانتینی Cesar Pelli و همکارانش انجام گرفت. نقشه اولیه طراحی برج ها در سال 1992 آغاز شد. این طرح شامل تست های دقیق و شبیه سازی های مقاومت سازه در برابر باد و بار روی طرح بود.

عملیات گودبرداری برای این برج ها از اول مارس سال 1993 شروع شد و طی این عملیات روزانه 500 کامیون کامیون خاکبرداری انجام گرفت تا به پیِ 30 متری زیرِ زمین برسند.

ساخت و ساز این ابرسازه ها نیز از اول آوریل سال 1994 آغاز شد و در سال 1997 اولین دسته از کارکنان برج های دوقلو وارد آنها شدند. در تاریخ 1 آگوست سال 1999 افتتاحیه رسمی این برج ها توسط دکتر ماهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی انجام گرفت.

طرح برج های 88 طبقه ای پتروناس الهام گرفته از هنرهای اسلامی است و از فلز، شیشه و بتن ساخته شده است. سطح مقطع طبقه ی چهل و سوم برج اول برگرفته از طرح اسلامی ربع الحزب است.

 

با ما همراه شوید Bazarsefid.com

نظرات ( 0 نظر)

ثبت نظر جدید

مجله بازار سفید

بازار سفید وبسایت جامع بررسی، مقایسه، نمایش قیمت بروز و فروش آنلاین خدمات و مصالح ساختمانی است که مصرف کنندگان را بطور مستقیم به تولید کنندگان مصالح ساختمانی با بهترین کیفیت و اطلاعات بروز متصل می نماید.