بناهای برجسته

ویلای مشا

ویلای مشا اثری از گروه معماری مهندسین مشاور موج نو می باشد که به سرپرستی لیدا الماسیان و شاهین حیدری در منطقه خوش آب و هوای دشت مشا طراحی و اجرا شده است. این بنا برنده ی جایزه معماران آمریکا بوده و در حال حاضر نیز به عنوان یکی از فینالیست های فستیوال جهانی معماری 2017 انتخاب شده است.


نام پروژه: ویلای مشا
موقعیت مکانی: تهران، دشت مشا
شرکت مشاوره: مهندسین مشاور معماری موج نو 
معماران مسئول: لیدا الماسیان، شاهین حیدری
معمار همکار: مریم امان پور
تیم طراحی: شیدا قطبی، سهیلا زاهدی، ایلناز عشایری، الناز شکروی، فاطمه هنربخش
تاریخ: 1394
نوع پروژه: مسکونی
مساحت ساخته شده: 260 مترمربع
طراح سازه: یعقوب عابدپور
کارفرما: یعقوب عابدپور
عکاس: پرهام تقی اف 

ویلای مشا اثری از گروه معماری مهندسین مشاور موج نو می باشد که به سرپرستی لیدا الماسیان و شاهین حیدری در منطقه خوش آب و هوای دشت مشا طراحی و اجرا شده است. این بنا برنده ی جایزه معماران آمریکا بوده و در حال حاضر نیز به عنوان یکی از فینالیست های فستیوال جهانی معماری 2017 انتخاب شده است.

 
سایت پروژه
دشت مشا در شمال تهران و در دامنه کوههای البرز قرار گرفته است. سایت پروژه در شیب تند کوهستان و در دشت مشا قرار دارد جایی که منظره بی نظیر و شگرفش همراه با حس آزادی و تعلیق الهام بخش طراحی خواهد بود.

 

طرح و حجم پروژه
ویلای مشا نمونه جالبی از بازی با احجام ساده است. این بنا حاصل بازی با سه حجم مکعبی شکل در راستای  طولی سایت و چرخش این سه فضای مکعبی حول یک پله مرکزی می باشد.

احترام به طبیعت و محافظت از فضای سبز و ادغام با طبیعت از ویژگی های مهم این پروژه می باشد.
با چرخش هر حجم، فضاهای اضافی تولید می شوند و سقف هر طبقه تراس طبقه ی دیگر و یا به عبارتی تراسها سقف های فضاهای زیرین می شوند. شیب تند سایت، به هر باکس مکعبی حس معلق بودن می دهد.
توزیع کاربری ها از بالاترین سطح به پایینترین سطح می باشد. توزیع عمودی کاربری ها سبب  اشغال کمتر زمین برای ساختمان و تخصیص سهم بیشتری از زمین به طراحی محوطه گردیده است.
 این سه مکعب دارای سه کاربری زندگی – ورزش- تفریح ، معاشرت و استراحت می باشند.
برای داشتن یک چشم انداز بی نهایت، وجوهی از باکس های مکعبی که رو به دشت هستند، دارای پنجره های سرتاسری با دیدهای پانارومایی می باشند. در این پروژه پنجره ها نقشی بیش از بازشو یا عنصر ساختاری دارند، پنجره ها مانند یک پرده ی شفاف بین درون و بیرون عمل می کنند که فضای داخلی و فضای خارجی را به هم پیوند داده اند.
یک ستون لوله ای مایل در نقطه ی تقاطع باکس های مکعبی قرار گرفته که پله ها را پوشش می دهد و یک وید را شامل می شود که به خاطر موقعیتش دیدی مایل بین سه طبقه ایجاد کرده و تعامل بین اعضای خانواده را سبب شده است
چوب به عنوان یکی از عناصر طبیعی اصلی ، حس طبیعت را در فضاهای داخلی بیشتر ایجاد کرده است که در کف و دیوار اتاق های ورزش و راه پله می توان این عنصر را دید. برای حفظ خلوص فرم بنا، ساختمان با یک پوسته ی سفید منفرد پوشیده شد که باعث شده است حجم بنا در دامنه ی کوه متمایز و درخشان به نظر برسد.

اخبار معماری را در بازار سفید دنبال کنید.

نظرات ( 0 نظر)

ثبت نظر جدید

مجله بازار سفید

بازار سفید وبسایت جامع بررسی، مقایسه، نمایش قیمت بروز و فروش آنلاین خدمات و مصالح ساختمانی است که مصرف کنندگان را بطور مستقیم به تولید کنندگان مصالح ساختمانی با بهترین کیفیت و اطلاعات بروز متصل می نماید.