بلوک های سیمانی سبک استاندارد، بهترین گزینه برای ساختمان های متوسط و بزرگ

نقد و بررسی

بلوک های سیمانی سبک استاندارد، بهترین گزینه برای ساختمان های متوسط و بزرگ

انجام عملیات میخ کوبی، سوراخ کوبی، شیار زنی و … روی این بلوک ها آسان است و این باعث می شود که بلوک های شکسته و غیر قابل استفاده به میزان زیادی کاهش پیدا کنند و در مصرف مصالح صرفه جویی شود.

همچنین می توان در ساخت دیوارها با این نوع بلوک از انواع ملات استفاده کرد، این ویژگی در بلوک سبک پوکه ای باعث می شود که بتوان در کنار آنها از لوله های تاسیسات، کابل های برقی و مخابراتی و … استفاده کرد.


بلوک پوکه ای را بیشتر بشناسیم

بلوک سبک سیمانی یا پوکه ای یکی از انواع بلوک های  استفاده شده برای دیوار چینی در ساختمان ، می باشد. بلوکهای سیمانی سبک از اختلاط سیمان ، آب ،پوکه معدنی، ماسه بادی و ماسه شسته در دستگاه های مخصوص ساخت بلوک در ابعاد مختلف و بصورت تو خالی و ته پر تولید می شوند که سبب کاهش در هزینه ساخت ساختمان و کاهش وزن سازه می شود.

مهمترین مزایای بلوک پوکه ای

وزن سبک
ویژگی اصلی و مهم بلوکهای پوکه ای، سبک بودن آنها است،که باعث میشود وزن ساختمان کاهش چشمگیری داشته باشد و همچنین  این مسئله حمل و نقل آنها را آسان کرده و باعث کاهش هزینه و زمان اجرای پروژه می شود،

عایق حرارتی و صوتی
بلوک پوکه ای ساخته شده از سیمان و پوکه معدنی،عایق حرارتی مناسبی محسوب می شود که قابلیت کاهش تبادل دما در دیواره های ساختمان را دارد، و مورد تایید سازمان بهینه سازی مصرف سوخت در ایران قرار گرفته است و همچنین متخلل بودن این بلوک ها باعث می شود که انتقال صوت نیز در انها به شکل چشمگیری کاهش پیدا کند و متوسط کاهش انتقال صوت با استفاده از این بلوکها 48 دسیبل است.

استحکام بالا
بلوک سبک پوکه ای استاندارد دارای مقاومت خوبی در مقابل فشارهای وارده هستند. پایین بودن مدول کشسان بلوک های سبک، به عنوان مصالح پرکننده در ساختمان ها، در مناطق زلزله خیز کشور، باعث افزایش دوره نوسانی این ساختمان ها و در نتیجه کاهش نیروی زلزله و کاهش تخریب می شود
و همچنین بلوک های پوکه ای از مقاومت حرارتی بالایی نیز برخوردارند و شوک های حرارتی بالاتر از 1200  درجه سلسیوس را نیز تحمل کرده و استحکام خوبی در مقابل آتش سوزی دارند.

کارپذیری بالا
انجام عملیات میخ کوبی، سوراخ کوبی، شیار زنی و … روی این بلوک ها آسان است و این باعث می شود که بلوک های شکسته و غیر قابل استفاده به میزان زیادی کاهش پیدا کنند و در مصرف مصالح صرفه جویی شود.

همچنین می توان در ساخت دیوارها با این نوع بلوک از انواع ملات استفاده کرد، این ویژگی در بلوک سبک پوکه ای باعث می شود که بتوان در کنار آنها از لوله های تاسیسات، کابل های برقی و مخابراتی و … استفاده کرد.

سرعت بالا در اجرا
با توجه به اینکه استفاده ازمصالح سنتی مثل آجر در ساخت و ساز به ملات بیشتری نیاز دارد، معمولا کاری زمان بر و طولانی است، اما با استفاده از مصالح به روزتری مثل بلوک سبک پوکه ای که دارای ابعاد دقیق، سطوح صاف و در برخی مدل ها بصورت نر و ماده می باشند، انجام عملیات دیوار چینی، سقف چینی و ساخت کف با کیفیت و سهولت و سرعت  بیشتری انجام می گیرد.

کاربری متنوع
این نوع بلوک های ساختمانی با توجه با ترکیب سیمان به عنوان ماده اصلی ساخت بلوک، برای استفاده در سازه های مختلف مثل سازه های صنعتی، مسکونی، تجاری و کشاوری مناسب خواهند بود.

در نهایت بلوک سبک پوکه ای خوب است یا بد؟
با مزایا و ویژگی های بلوک سبک پوکه ای آشنا شدید، با توجه به این که کشور ما روی کمربند زلزله قرار دارد و اکثر مناطق کشور حادثه خیز است، استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد، مدرن و سبک می تواند تخریب در اثر بلایا و حوادث را تا حد زیادی کاهش داده و باعث حفظ جان و سرمایه باشد، بنابراین با استفاده از بلوک سبک پوکه ای می توان سازه های مستحکم و مقاوم با هزینه مناسب تر و در مدت زمان کمتری ساخت.

معایب بلوک پوکه ای

پایین بودن مقاومت حرارتی بلوکهای پوکه ای نسبت به عایقهای متداول نظیر پشم سنگ و فوم وجود تولید کنندگان غیر استاندارد که به شدت می تواند بر کیفیت محصول تولیدی اثر بگذارد.  در برخی مواقع در کارخانه های تولید کننده بلوکهای پوکه ای از مخلوط نمک و خاک استفاده می شود که همین دلیل محکمی بر کاهش مقاومت بلوکهای پوکه ای است.
با وجود نا مرغوب بودن برخی از بلوک های پوکه ای، بلوک کندو دارای نشان استاندارد و دارای گواهینامه فنی با بهترین و با کیفیت ترین دستگاهها و نیروی انسانی کارآمد بلوکهای پوکه ای در ابعاد 7 و 10 و 15 و 20 دوجداره و سه جداره را تولید می نماید.

شما می توانید جهت اطلاع قیمت ها و خرید آنلاین به فروشگاه آنلاین بازار سفید مراجعه نمایید و یکی از بهترین بلوکهای پوکه ای تولید شده در کشور را مستقیما از کارخانه تهیه نمایید و یا جهت مشاوره با شماره های 02145125 و یا 02122367920 تماس حاصل نمایید.

مقایسه بلوکهای پوکه ای با بلوک سیمانی:

1- بلوک های پوکه ای نسبت به بلوک های سیمانی عایق بهتری در مقابله با حرارت و صدا هستند از این رو در ساخت ساختمان ها بسیار پر کاربردترند.

2- بلوک های پوکه ای وزن کمتری نسبت به سایر بلوک ها دارند به همین جهت است که در ساخت برج های بلند از آنها استفاده می شود.

3- عموما در ساختمان های تجاری و همچنین ساخت و ساز های بزرگ به دلیل سرعت اجرای بالاتر از بلوک های پوکه ای استفاده می شود بلوک های پوکه ای نسبت به بلوک های سیمانی سرعت اجرا را بالا می برند و در مراحل بعدی نظیر گچکاری و نصب تاسیسات سهولت و سرعت اجرا را افزایش داده و به دلیل دقت ابعادی بالا موجب کاهش مصرف مصالحی نظیر گچ می شوند.

4-ساختمانی که با بلوک های پوکه ای ساخته شده باشد  اگر با حادثه آتش سوزی مواجه شود کمتر از بلوک های سیمانی با خطرات تخریب مواجه خواهد شد چرا که در برابر حریق بسیار مقاوم هستند.

نظرات ( 0 نظر)

ثبت نظر جدید

مجله بازار سفید

بازار سفید وبسایت جامع بررسی، مقایسه، نمایش قیمت بروز و فروش آنلاین خدمات و مصالح ساختمانی است که مصرف کنندگان را بطور مستقیم به تولید کنندگان مصالح ساختمانی با بهترین کیفیت و اطلاعات بروز متصل می نماید.