هر آنچه در مورد روف گاردن باید بدانید

نقد و بررسی

هر آنچه در مورد روف گاردن باید بدانید

روف گاردن (roof garden) به چه معناست؟

روف گاردن roof garden به معنای لغوی فضای سبز روی پشت بام گفته میشود جایی که فضای سبز روی سقف و پشت بام ایجاده شده و این فضای سبز دارای گیاهانی قابل کشت و یا مصنوعی میباشد.

روف گاردن میتواند از قراردادن چند گلدان روی پشت بام آغاز و به اجرای باغ و فضاهای سبزی همچون پارک ختم گردد. انتخاب نوع طراحی روف گاردن بستگی به عوامل مختلفی همچون، سازه ساختمان، کاربری، ویژگی های اقلیمی و حتی سلیقه شما دارد! عوامل ذکر شده در روش های گوناگون اجرایی به نام های روف گاردن گسترده، روف گاردن متمرکز و روف گاردن پرتابل و مدولار خلاصه میشوند.


" برای خرید آنلاین چمن مصنوعی می توانید به فروشگاه اینترنتی بازار سفید مراجعه نمایید "

محاسبات سازه ای و تقسیم بندی وزن در روف گاردن

یکی از مهم ترین عواملی که در انتخاب مصالح و حتی نحوه اجرای آنها نقش مهمی دارد، محدودیت وزن است و با وجود اینکه روف گاردن بسیار شبیه محوطه سازی می باشد، اما برای هر نوع تغییراتی که در مصالح داده می شود، باید وزن آن را در نظر گرفت تمام مهندسان در زمان ساخت بناهای مختلف وزن برف روی بام را به صورت تقریبی برای هر متر مربع 50 کیلو گرم در نظر می گیرند و با کمک این محاسبات می توان وزن اضافی ناشی از ساخت روف گاردن بر روی پشت بام را در نظر گرفت. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید، تقسیم بندی وزن المان ها و تجهیزاتی است که در روف گاردن قرارمی گیرند، زیرا آنچه مهندسان برای برف محاسبه می کنند، به صورت یکنواخت بر روی کل بام است، اما ممکن است در بعضی از نقاط روف گاردن، بار به صورت متمرکز اعمال شود. بنابراین  تقسیم بندی وزن در تمام نقاط به صورت یکنواخت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

آیا در محاسبات سازه ساختمان شما، بار مرده ناشی از اجرای باغچه‌ها و خاک سنگین اشباع شده در نظر گرفته شده است؟اگر در این زمینه اطلاعاتی ندارید و از لحاظ امنیت و مقاومت سازه ساختمان خود در برابر میزان بار مرده ناشی از روف گاردن تردید دارید، بهترین روش برای ایجاد فضای سبز در پشت بام، استفاده از روش مدولار- پرتابل است. در این روش به زبان عامیانه از گلدان‌های و فلاورباکس‌های آماده جهت اجرای روف گاردن استفاده می‌شود.ساخت روف گاردن باعث افزایش فشار بر روی پشت بام خواهد شد؛ بنابراین ساخت باغچه‌ها و یا آلاچیق باید با محاسبات دقیق انجام شود تا بتوان اضافه وزن ناشی از آن را برطرف کرد.

انتخاب خاک مناسب برای روف گاردن

برای ایجاد روف گاردن نیاز به خاک مناسب بوده و انتخاب دقیق خاک یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه کرده و نحوه آماده سازی آن را با کمک کارشناسان انجام داد. خاک مخصوص روف گاردن از محدودیت هایی برخوردار است، بنابراین باید خاکی را انتخاب کرد که قدرت جذب آب بیشتری را دارد  و وزن مخصوص کمتری داشته باشد.

با وجود اینکه می توان با کود دهی مناسب نیاز غذایی گیاهان موجود در روف گاردن را برطرف نمود، اما به خاطر دردسر هایی که تعویض خاک در روف گاردن دارد، باید خاک مخصوص روف گاردن دارای مواد غذایی باشد که در طول زمان نه تنها دانه بندی گیاهان را بهبود بخشیده، بلکه نیاز آنها ببه مواد غذایی را برآورده کند

ایزوله کردن روف گاردن

یک از با اهمیت ترین مواردی که باید در روف گاردن به آن پرداخته شود، انجام  عملیات ایزولاسیون است، زیرا با ایزولاسیون می توان مرزی را تعیین نمود که امکان عبور و عدم عبور آب به زیر روف گاردن را فراهم می کند. با توجه به اندازه روف گاردن می توان از مواد و روش های مختلفی مانند قیر و گونی برای ایزولاسیون روف گاردن استفاده نمود. ما در اینجا یکی از روش‌های ایزولاسیون را به طور مختصر به شما معرفی می‌کنیم. اجزاء اصلی عایق‌کاری روف گاردن، به ترتیب شامل 5 لایه زیر می‌باشد:

1. اولین طبقه، لایه ضد آب است. برای جلوگیری از نشت آب به داخل طبقات، شما به یک غشاء ضد آب نیاز دارید که توسط یک لایه، از جنس پلاستیک، عایق‌ کاری یا اصطلاحا Water proof می‌شود.

2. دومین طبقه، لایه عایق یا محافظ است که در بردارنده مواد مختلفی، برای حفاظت از نشت آب به لایه زیرین است. موارد تشکیل دهنده این لایه عبارتند از یک لایه عایق مقاوم، بتن سبک، ورق مسی یا ورقه پلاستیکی می‌باشد.

3. سومین طبقه روف گاردن، لایه زهکش است. این طبقه از سه لایه مجزا تشکیل شده است. اولین بخش آن لایه فیلتر(Filter layer) نام دارد. در این لایه برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه‌ها، فیلتری از جنس شن و ماسه یا پارچه استفاده می‌شود تا رطوبت اضافی را از ریشه گیاهان جدا کند. دومین بخش آن، مانع ریشه‌هاست (Root barrier). در این بخش, لایه‌ای تعبیه می‌شود تا از راهیابی ریشه‌ها و آسیب‌های احتمالی به عایق و سقف آپارتمان جلوگیری شود. در چهارمین بخش آن، صفحه زهکشی (Drain board) قرار دارد. این قسمت خود، شامل سه لایه است.

قسمت بالایی این لایه که وظیفه محافظت از ریشه‌ها را بر عهده دارد شامل نوعی فیلتر است که آب زائد را از ریشه گیاهان دور می‌کند.
قسمت وسط نیز دارای کاسه‌های مخروطی شکل است تا آب زائد را از ریشه‌های گیاه گرفته و در خود نگه دارد.
قسمت زیرین این لایه، با هدف جلوگیری از صدمه دیدن لایه محافظ و پوسته خارجی سقف، حاوی  یک فیلتر پارچه‌ای می‌باشد.

4. چهارمین قشر روف گاردن، محل کشت (Growing Medium) است. در اجرای عملیات روف گاردن باید به این نکته توجه شود که وزن این لایه باید بسیار سبک‌تر از کشتگاه‌های معمولی باشد. حداکثر وزنی که می‌توان برای یک متر مکعب خاک مرطوب در نظر گرفت 900 کیلوگرم است. ترکیب مواد لازم برای این لایه، عبارتند از سنگ‌های متخلخل (سنگ‌های پر منفذ)، ماسه و گیاخاک مصنوعی که ترکیبی از کود نباتی و چوب پوسیده می‌باشد. میزان ترکیب همه مواد با یکدیگر به نسبت مساوی است.

5. پنجمین و زیباترین قشر روف گاردن پوشش گیاهی (Plant layer) می‌باشد. در توضیح این لایه تنها به ذکر این نکات بسنده می‌کنیم.
گیاهانی را برای روف گاردن انتخاب کنید که اولا امکان رشد در خاک کم عمق را داشته باشد.
دوم سبک وزن باشد.
سوم به مراقبت خاصی نیاز نداشته باشد.

آیا هر گیاهی برای روف گاردن مناسب است؟

هدف اصلی از ساخت روف گاردن، ایجاد فضای سبز است و همه هزینه هایی که به جهت ساخت روف گاردن انجام می شود، برای رسیدن به این هدف است. با وجود اینکه  گیاهان روف گاردن همان گیاهانی هستند که بر روی زمین کاشته می شوند، اما باید در انتخاب گیاه مناسب به خصوصیت آن توجه کرده و گیاهانی را برگزید که در روف گاردن ماندگاری بیشتری داشته باشند. بنابراین میزان رشد ریشه، میزان تحمل گیاه در مقابل گرما و نور مستقیم خورشید و همچنین میزان پایداری آن در مقابل وزش باد های شدید و … از جمله خصوصیاتی است که باید در زمان خرید گیاه به آن توجه داشته باشید.

مزایای روف گاردن

1. اولین و مهم‌ترین مزیت روف گاردن، ایجاد فضایی دلنشین و مطبوع برای کلیه ساکنین ساختمان می‌باشد.
2. افزایش بی‌رویه شهرنشینی، فعالیت‌های صنعتی و به تبع آن افزایش دمای شهرها سبب ایجاد پدیده‌ای به نام جزیره گرمایی شهری شده است. یکی از راه‌های مقابله با این پدیده بکارگیری روف گاردن می‌باشد.
3. یکی دیگر از دلایل مهمی که افراد، به استفاده از روف گاردن ترغیب می‌شوند پرهزینه بودن ایجاد فضای سبز برای شهرداری‌ها و افزایش بی‌رویه قیمت زمین است.
4. از بین بردن ذرات مضر، کاهش دی اکسید کربن و تولید اکسیژن.
5. کاهش آلودگی هوا
6.کاهش آلودگی‌های صوتی
7. افزایش ضخامت بام آپارتمان‌ها و به تبع آن افزایش طول عمر سقف

معایب روف گاردن

1. در روف گاردن‌ها، سیستم عایق آب وجود دارد اما برای جلوگیری از آسیب به این سیستم امکان استفاده از گیاهان و درختچه‌هایی که دارای ریشه‌های بلند هستند وجود ندارد.
2. از دیگر معایب روف گاردن می‌توان به هزینه اشاره کرد. طبیعتا هزینه مصرفی احداث روف گاردن بسیار بیش از سقف‌های رایج است اما با توجه به مزایایی که برای این سقف‌ها برشمردیم این هزینه در طولانی مدت جبران می‌شود.
3. مهم‌ترین عیب روف گاردن‌‌ها، وزن سازه‌هاست که سبب افزایش فشار، بر سقف می‌شود مسلما با دقت در انتخاب نوع پوشش گیاهی و جزئیات اجرای آن مشکلی در زمینه نخواهید داشت.

پیش از اینکه راجع به انواع روش‌های اجرای روف گاردن اطلاعاتی ارائه کنیم ذکر یک نکته در اینجا ضروری است که ویژگی لازم برای ساخت روف گاردن بررسی نور خورشید است. هریک از گیاهانی که در باغ خود استفاده می‌کنید به طور میانگین به 7 ساعت نور خورشید نیاز دارد. بنابراین ابتدا ساعات تابش نور خورشید را محاسبه کنید.

نکات طلایی و تجربی روف گاردن!

نور پردازی نقش بسیار مهمی دارد. نورپردازی مناسب زیبایی گیاهان را چندین برابر کرده و می توانید حتی غروب و شب نیز از فضای بام لذت ببرید. برای این کار لازم نیست هزینه ی زیادی کنید، ممکن است با استفاده از چند متر ریسه، نوری ملایم را در نقاطی خاص فراهم کنید و تعدادی شمع هم خریداری کنید تا هر زمان که با خانواده به پشت بام می روید آن ها را روشن کنید و فضایی دل انگیز و خاص داشته باشید. ایده ای که برایتان مطرح کردیم شاید کمتر از 100 هزارتومان هزینه داشته باشد اما زیبایی خاصی به فضا می بخشد.

گلهای یکساله هنگامی که همگی باهم شکوفه می دهند، به طور کامل چهره‌ی باغچه را تغییر می دهند. همچنین می توانید گل های فصلی را نیز امتحان کنید. کاشت گل هایی در دو یا سه رنگ که ترکیب آنها هارمونی زیبایی ایجاد میکند، چهره ای خیره کننده به فضای بام می بخشد.

هنگام خرید مبلمان دقت داشته باشید که سبک و بادوام باشند و فضای زیادی را به خود اختصاص ندهند. قرار نیست ساعت ها روی این مبل ها و صندلی ها بنشینید و تلویزیون نگاه کنید، اما قرار است این صندلی و مبل ها همیشه در مقابل باد و باران و نور آفتاب باشند، پس جنسی انتخاب کنید که مقاوم باشد و خیلی جاگیر نباشد.

بوته‌هایی با گل هایی به رنگ روشن و شاد در ترکیب با مبلمان با رنگ های ملایم تاثیر شگفت انگیزی دارد. بلعکس اگر مبلمان پر نقش و نگار دارید گیاهانی با رنگ های ملایم پرورش دهید.

اگر پشت بام کوچکی دارید بهتر است به جای استفاده از گلدان های کوچک و متنوع از چند گلدان بزرگ برای تزیین استفاده کنید، چرا که از شلوغی و هدر رفتن فضا جلوگیری خواهد کرد.

چنانچه نمی خواهید مقدار زیادی گل و گیاه در طراحی بام به کار برید، از مبلمان با رنگ های جذاب و مدرن برای تبدیل فضای کوچک به فضای نشیمنی شیک استفاده کنید.

ایجاد نقطه کانونی در طراحی و چیدمان بام را فراموش نکنید. میتوانید لوازم دکوراتیو چشم نواز مانند آب نماهای طرح خاص به کار ببرید.

بازه قیمتی هزینه روف گاردن

هزینه احداث روف گاردن در نیمه اول سال 1400 با توجه به نوع روف گاردن از متری سیصد هزار تومان تا دو میلیون تومان برآورد میشود.

نظرات ( 1 نظر)

  1. چقدر مطلب کامل و جامعی بود، بخصوص در مورد عایق کاری روف گاردن و قیمت مصالح ساختمانی

ثبت نظر جدید

مجله بازار سفید

بازار سفید وبسایت جامع بررسی، مقایسه، نمایش قیمت بروز و فروش آنلاین خدمات و مصالح ساختمانی است که مصرف کنندگان را بطور مستقیم به تولید کنندگان مصالح ساختمانی با بهترین کیفیت و اطلاعات بروز متصل می نماید.