مقایسه آجر فشاری دستی و آجر فشاری ماشینی و آجر قزاقی سنتی

نقد و بررسی

مقایسه آجر فشاری دستی و آجر فشاری ماشینی و آجر قزاقی سنتی

آجر فشاری یا آجر گری محصولی است که تولید آن قدمتی چند هزار ساله دارد و از قدیمی ترین مصالح ساختمانی محسوب می شود. آجر فشاری را آجر گری یا آجر دستی یا خشتی نیز می نامند. این محصول با قراردادن مخلوط خاک های رسی در قالب و اعمال فشار بصورت خام تولید می گردد و پس از پخت در کوره های آجرپزی قابل استفاده در ساختمان خواهد بود. آجر فشاری تولید شده به روش یاد شده را آجر فشاری دستی می نامند و بسته به ترکیب خاک های مخلوط شده، شرایط قالب، فشار اعمال شده و شرایط پخت می تواند از نظر دقت ابعاد، استحکام و سایر ویژگی ها، شرایط متفاوتی داشته باشد.


از آنجا که آجر فشاری دستی بصورت دستی و توسط قالبگیری تولید می شود، سرعت تولید پایینی داشته و بسته به هزینه ای نیروی کار، قیمت تمام شده آجر فشاری نوسان می کند.

نوع دیگری از آجر فشاری که با نام آجر فشاری ماشینی در بازار مصالح ساختمانی شناخته می شود، از برش دادن بلوک های بزرگ تولید شده از خاک رس تولید می گردد. در تولید این نوع آجر فشاری، ابتدا بلوک های بزرگی با استفاده از مخلوط خاک های رس و با استفاده از پرس تولید شده و سپس در حالت خام توسط ماشین های برش سیمی، به قطعات 5.5*10*20 تقسیم می شوند و نهایتاً در کوره با شرایطی مشابه آجر فشاری دستی، پخته می شوند.

آجر فشاری ماشینی به دلیل اینکه توسط دستگاه برش می خورد دارای ابعاد دقیق تری نسبت به آجر فشاری دستی می باشد و لبه های تیز و سطوح مرتب تری دارد. اما تا حدودی دارای استحکام کمتری نسبت به انواع مرغوب آجرهای دستی می باشد. به دلیل سرعت تولید بالاتر آجر ماشینی قیمت آن در بازار بطور معمول کمتر از آجر دستی می باشد.

رنگ آجر فشاری

آجرهای فشاری بسته به نوع خاک مورد استفاده در آن ها و شرایط پخت، رنگ های زرد و کرم، گلبهی یا صورتی، نارنجی و ترکیبی از آنها را دارا می باشند. با توجه به اینکه آجرهای فشاری عموماً در کوره های سنتی و با روش های قدیمی پخته می شوند و شرایط کوره ها بصورت دستی تنظیم می گردد، گاهی به دلیل شرایط پخت غیریکنواخت از نظر دمایی و از نظر گازهای موجود در کوره، آجر فشاری به رنگ های ابلق و بصورت تیره روشن و ترکیبی از زنگ های زرد و نارنجی تولید می گردد. بطور کلی هرچه آجر در دمای بالاتری پخته شده باشد، دارای استحکام بالاتری بوده و رنگ آن روشن تر خواهد بود. همچنین هرچه شرایط پخت بهینه تر باشد، استحکام آجر تولید شده بالاتر بوده و ضایعات کمتری خواهد داشت.

آجر قزاقی

در قدیم قزاقخانه ها را با استفاده از آجرهای خشتی می ساختند، به دلیل استفاده از رس های سفید رنگ، بطور معمول آجرهایی سفید رنگ تولید میشد و عموما در ساخت قزاقخانه ها از آن استفاده می کردند، رفته رفته آجرهای خشتی سفید رنگ به آجر قزاقی معروف شد. امروزه اما آجر قزاقی در رنگ های متنوعی همچون قرمز و قهوه ای نیز تولید می گردد.

اساس تولید آجرهای قزاقی بسیار شبیه به آجرهای فشاری دستی می باشد. با این تفاوت که در آجرهای قزاقی عموما از انواع رس های مرغوبتر و با استحکام بعد از پخت بالاتری استفاده می گردد. همچنین در تولید آجرهای قزاقی برای ایجاد تنوع رنگی از رنگدانه های طبیعی نظیر اخری نیز استفاده می گردد. آجرهای قزاقی در قالب های چوبی و بصورت دستی توسط کارگر قالبگیری می شود و سرعت تولید بسیار پایینی داشته و لذا قیمت بالاتری نسبت به آجر فشاری در بازار دارد. آجرهای قزاقی دارای ابعاد دقیق می باشد. برخی کارخانه ها به روش اکسترود آجر قزاقی را تولید می کنند که این محصولات دارای استحکام کمتری نسبت به حالت قالبگیری داشته، قیمت پایین تری دارند و سطوح آجرهای تولیدی در این روش گاهی تا حدی صاف و صیقلی می شود که از حالت سنتی و نمای زبر و زیبای آن فاصله می گیرد. آجرهای قزاقی را معمولا بصورت قالبی و در ابعاد 5*10*20 به همراه نیمه تولید می کنند. اخیراً آجرهای پلاک نما نیز با همین روش تولید می شود که به آجر قزاقی پلاک در بازار شناخته می شوند. انواع مختلفی همچون ساده، روستیک و ... با توجه به شکل سطح ظاهری آجر در بازار موجود است که در طراحی فضاهای داخلی ساختمان های مسکونی و تجاری مورد توجه قرار می گیرد.

در مطالب بعدی انواع آجرهای پلاک نما که از ترکیبات پلیمری و یا سیمانی با باند هیدرولیک و به عنوان جایگزین ارزانتر آجر قزاقی تولید می شوند، مورد بررسی قرارخواهند گرفت.

شما می توانید انواع آجر فشاری دستی و ماشینی را بصورت آنلاین در فروشگاه بازار سفید مشاهده، بررسی و خریداری نمایید.

نظرات ( 1 نظر)

  1. آجر فشاری خاتون آباد رنگ گلبهی و اگر بتونید پیدا کنید و خوب اجرا بشه کار همون آجر قزاقی و میکنه و قیمتش خیلی مناسب در میاد

ثبت نظر جدید

مجله بازار سفید

بازار سفید وبسایت جامع بررسی، مقایسه، نمایش قیمت بروز و فروش آنلاین خدمات و مصالح ساختمانی است که مصرف کنندگان را بطور مستقیم به تولید کنندگان مصالح ساختمانی با بهترین کیفیت و اطلاعات بروز متصل می نماید.