برآورد هزینه ساخت اسکلت بتنی ساختمان بدون اجرای پوشش سقف

ساختمان، راه و پل سازی

برآورد هزینه ساخت اسکلت بتنی ساختمان بدون اجرای پوشش سقف

اسکلت بتنی در مقایسه با اسکلت فلزی دارای مزایا و معایبی چند می باشد که از بارزترین مزایا اسکلت بتنی می توان به هزینه کمتر، مقاومت در برابر حرارت بالاتر و ... اشاره نمود و از طرفی از معایب اسکلت بتنی نیز میتوان به سرعت کم اجرا، وزن بیشتر و ... اشاره کرد.


برآورد هزینه ساخت اسکلت بتنی ساختمان بدون اجرای پوشش سقف

اسکلت بتنی در مقایسه با اسکلت فلزی دارای مزایا و معایبی چند می باشد که از بارزترین مزایا آن می توان به هزینه کمتر، مقاومت در برابر حرارت بالاتر و ... اشاره نمود و از طرفی از معایب اسکلت بتنی نیز میتوان به سرعت کم اجرا، وزن بیشتر و ... اشاره کرد. از آنجا که در این مقاله به دنبال برآورد هزینه ساخت اسکلت بتنی می باشیم می توان نشان داده که هزینه ساخت اسکلت بتنی از چند جهت مرقوم بصرفه تر از اسکلت فلزی می باشد. اول اینکه هزینه اجرا اسکلت بتنی بواسطه عدم نیاز به نیروی متخصص پایین تر از هزینه اجرا اسکلت مشابه فلزی می باشد. دوم اینکه نحوه پرداخت هزینه اسکلت بتنی ساختمانی می تواند در یک پروسه بلند مدت چند ماهه صورت پذیرد در صورتی که این موضوع برای اسکلت مشابه فلزی حداکثر طی چند هفته باید تسویه گردد و نکته آخر اینکه ساخت، برشکاری،جوشکاری و پیچ و مهره کردن اسکلت فلزی در کارخانه باید صورت پذیرد تا پس از اتمام هر مرحله تست های لازم صورت گیرد که به تایید استاندارد برسد و این موضوع هزینه هایی اضافی در پروسه اجرا اسکلت فلزی بهمراه دارد. در ادامه به ارائه تخمینی از هزینه ساخت هر مترمربع اسکلت بتنی ساختمانی می پردازیم.

هزینه ساخت اسکلت بتنی ساختمان با در نظر گرفتن مقادیر میانگین هزینه ساخت اسکلت بتنی متناسب با قیمت مصالح ساختمانی و خدمات در سال 97 ، بدون در نظر گرفتن هزینه پوشش سقف جهت مقایسه با یک هزینه ساخت اسکلت فلزی به روش زیر محاسبه میشود:

1 –  متوسط مصرف میلگرد در هر مترمربع ساخت اسکلت بتنی در ساختمانهای مسکونی و آپارتمانی  برابر با 45 کیلوگرم در هر مترمربع می باشد که با احتساب هر کیلو 3500 تومان خواهیم داشت :

2 – میزان متوسط مصرف بتن در پی و ستون اسکلت بتنی ساختمان های مسکونی و اداری برابر با 0.6 مترمکعب در هر مترمربع از زیربنا می باشد که متوسط هزینه این مقدار با توجه به قیمت مصالح ساختمانی در مرداد1397 برابر با 128 هزار تومان می باشد. به بعارت دیگر هر مترمربع از زیربنا 0.6 مترمکعب بتن مصرف می کند که قیمت امروز آن ذکر شده است. در نتیجه برای محاسبه میزان بتن و هزینه آن با ضرب مترمربع زیربنا در مقادیر فوق تخمین مورد نظر برآورد می گردد.

3 – میانگین اجرت دستمزد اجرای اسکلت بتنی ساختمان بدون محاسبه دستمزد پوشش سقف تیرچه و بلوک حدود مبلغ 29,000 هزار تومان در متر مربع ، میباشد. و همچنین تقریبا دستمزد اجرای پوشش سقف در هر متر مربع 7500 تومان می باشد.

4- در اجرا اسکلت بتنی ساختمان مبلغ 9000 هزار تومان حداقل هزینه بالاسری بیشتر نسبت به اسکلت فلزی در هر متر مربع برای حقوق سرپرست و نگهبان بدون در نظر گرفتن سایر موارد در هزینه های بالاسری به جهت افزایش زمان اجرا لحاظ می گردد.

5- هزینه تأثیر درصد تورم بر قیمت سایر مصالح و دستمزدها بخاطر طولانی بودن اجرای اسکلت بتنی  ساختمان که در این برآورد عدد صفر در نظر گرفته شده است. بعبارت دیگر با ضرب میزان رشد تورم در افزایش قیمت مصالح ساختمانی و اجرت کارگرها باید در محاسبات لحاظ گردد.

 

بطور کلی با در نظر داشتن این پنج بند کلی مییتوان هزینه ساخت اسکلت بتنی در هر مترمربع را بصورت زیر تخمین زد:

در صورت تغییر قیمت مصالح و دستمزدها ، شما میتوانید با تغییر عددها هزینه مورد نیاز پروژه را محاسبه کنید.

 

نظرات ( 1 نظر)

  1. با تشکر از نگاه تخصصی دقیق تون اگه براتون امکان داره ، تغییرات شدیدی که در قیمت های مصالح و اجرا در سال 98 با آن مواجهه شدیم ، قیمت های مصالح و اجرا، به روز رسانی شود. با سپاس فراوان

    • با سپاس از دقت نظر شما، حتما در مطلب جدیدی به بررسی قیمت های تمام شده با نرخ های جدید خواهیم پرداخت ولی با استفاده از فرمول های یاد شده در همین مطلب و جایگزینی قیمت های جدید می توان تا حدود زیادی براساس شرایط فعلی محاسبات قیمت را انجام داد.

ثبت نظر جدید

مجله بازار سفید

بازار سفید وبسایت جامع بررسی، مقایسه، نمایش قیمت و فروش آنلاین خدمات و مصالح ساختمانی است که مصرف کنندگان را بطور مستقیم به تولید کنندگان مصالح ساختمانی با بهترین کیفیت و اطلاعات بروز متصل می نماید.